سال ۲۰۱۷ پرسودترین سال در تاریخ میلیاردهای جهان بود و پولدارترین افراد روی کره زمین در آن حدود ۹ تریلیون دلار به ثروت خود افزودند.بر اساس گزارش تازه بانک سوئیسی یو.بی.اس سرعت رشد دارایی فوق‌ثروتمندان امروز بسیار بیش از نرخ رشد قرن بیستم است و پول موجود در دست پولدارترین پولدارهای دنیا به اندازه‌ای است که یک موج تازه از خانواده‌های میلیاردر و بسیار ثروتمند در گوشه و کنار جهان شکل گرفته است؛ خانواده‌هایی فراتر از روتشیلدها، راکفلرها و وندربیلت‌ها.

تعداد ۲۱۵۸ میلیاردر موجود در دنیا در سال گذشته در مجموع ۱.۴ تریلیون دلار به ثروت خود افزودند؛ رقمی بیش از تولید ناخالص داخلی اسپانیا و استرالیا. بیش از ۴۰ نفر از ۱۷۹ میلیاردر تازه که سال ۲۰۱۷ به فهرست میلیاردرها پیوستند، ثروت خود را به ارث برده‌اند و با توجه به وجود انبوه میلیاردرهای بالای ۷۰ سال در این فهرست، انتظار می‌روند در ۲۰ سال آینده بیش از ۳.۴ تریلیون دلار به ثروتمندان و میلیاردرهای تازه ارث برسد.

تا پایان سال ۲۰۱۷، حدود ۷۰۱ میلیاردر بالای ۷۰ سال در دنیا وجود داشته که با توجه به میانگین سن امید به زندگی، قاعدتا باید ثروت و دارایی خود را تا ۲۰ سال دیگر به ورثه و خیریه‌ها ببخشند. از این میان، ۳۰ نفر از پولدارترین افراد بالای ۷۰ سال در مجموع ثروتی معادل یک تریلیون دلار دارند. جان راکفلر سال ۱۹۱۶ به نخستین میلیاردر دنیا تبدیل شد و وقتی دیوید راکفلر، آخرین نواده او سال گذشته در ۱۰۱ سالگی از دنیا رفت، ۳.۳ تریلیون دلار ثروت داشت.

هر چند برخی خانواده‌ها پنج یا شش نسل جزو میلیاردرهای دنیا بوده‌اند اما به نظر می‌رسد این روند در هزاره سوم مانند گذشته ادامه نداشته باشد. برخی میلیاردرها متعهد شده‌اند بخشی از دارایی خود را به خیریه‌ها ببخشند؛ برنامه‌ای که بیل گیتس ۶۲ ساله با ۹۵ میلیارد دلار و وارن بافت ۸۸ ساله با ۸۴ میلیارد دلار سرمایه (دومین و سومین میلیاردر پولدار دنیا) راه انداختند و از آن زمان تا امروز حدود ۱۸۰ میلیاردر دیگر به آن پیوسته‌اند.

البته هستند میلیاردرهایی که نمی‌خواهند دارایی خود را پیش یا پس از مرگ به خیریه‌ها ببخشند. از جمله این افراد جف بیزاس است؛ پولدارترین مرد روی کره زمین با ۱۴۶ میلیارد دلار دارایی که ماه گذشته در برنامه‌ای ابتکاری دو میلیارد دلار برای کمک به افراد بی‌خانمان و بهبود آموزش فرزندان خانواده‌های کم‌درآمد اختصاص داد. پولدارترین فرد بریتانیا هم سر جیم رتکلیف با ۲۱ میلیارد پوند دارایی است که قصد دارد بریتانیا را به مقصد سرزمین بدون مالیات موناکو ترک کند.

میلیاردرخیزترین نقطه دنیا آمریکاست اما با توجه به رشد خیره‌کننده فوق‌پولدارها در چین، انتظار می‌رود این کشور در آینده نزدیک ایالات متحده را جا بگذارد. هر هفته در چین دو نفر به فهرست میلیاردرها اضافه می‌شود؛ پرجمعیت‌ترین کشور دنیا که ۱۲ سال پیش فقط ۱۶ میلیاردر داشت و امروز با ۳۷۳ میلیاردر به چنان جایگاهی در اقتصاد جهان رسیده که از هر پنج میلیاردر قطعا یک نفرشان چینی است.