هیچ کاری را به اجبار و بر خلاف میل خود انجام ندهید.

چرا ما خیلی ساده رویاهای دیگری را قبول می کنیم یا فریب اهداف دیگران را می خوریم و بر خلاف خواسته خود عمل می کنیم.

مسیر خودت را دنبال کن، به ندای قلبت گوش بسپار. به قلب خودت نه به جاه طلبی های دیگران. اجازه نده ترس، حسادت یا فشار اجتماعی تو را از هدفت دور کند.

شما می دانید چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید. می دانید چه چیزی شما را خوشحال می کند و چه چیزی ناراحت. از شهود خود استفاده کنید، به ندای درون خود گوش بسپارید و به موارد بیرونی توجه نکنید.

اگر غیر این باشه ممکنه با پیروی از الگوی موفقیت دیگری شاید یک روز صبح از خواب بیدار شوید و بفهمید به دلایل اشتباه مسیری را دنبال کرده اید.

پس به خواسته دل خود توجه کنید. این سفر به شما تعلق داره نه به دیگری. حالا به نظر شما اهداف انسان های بزرگ چیست؟

چگونه هدف خود را پیدا کنیم

آرزوی خود را فراموش نکنید. عمر خود را به دنبال چیزهایی باشید که می خواهید در ستایش شما بگویند.

بسیاری آرزوی خود را بی‌باکانه دنبال می کنند و آرزوی آن ها، آن ها را به رنج دچار می کند. پیش از آن که به دنبال بیشتر به دست آوردن از چیزی باشید، لحظه ای تأمل کنید و سؤال مهمی از خود بپرسید: «آیا پیشرفت بیشتر در این کار شرایطم را بهتر می کند؟»

اگر پاسخ شما مثبت است پیشنهاد می کنم بیشتر به سؤال فکر کنید و از جواب خود مطمئن شوید. ببینید مهم ترین موضوع برای خود شما چیست؟ آیا آزادی، عشق، خوشبختی، سلامتی، ارتباط بیشتر با فرزندان، همسر یا دوستان بودم مهم ترین است؟ حال از خود بپرسید؛ آیا مقدار بیشتری از آن داشتن شما را بیشتر به آرزویتان می رساند؟ اگر این طور است، پس با همه توان خود دنبالش کنید؛ اما اگر شما را از مواردی که بیشتر از همه طالب آن هستید دور می کند، مراقب باشید.

فریب جاه طلبی را نخورید

آرزو داشتن و جاه طلبی بسیار فریبنده است. می تواند سرعت پیشرفت شما را افزایش دهد؛ ولی برای پیشرفت کردن و ثابت قدم ماندن و شناخت قابلیت های خود به جاه طلبی و آرزو نیاز دارید. اما همین جاه طلبی می تواند شما را از مسیر اصلی خارج کند.

جاه طلبی تان به شما می گوید؛ شیء براق را دنبال کنید، به دنبال هر فرصتی بروید و مدام به دنبال بیشتر باشید؛ اما همین می تواند شما را از مسیر زندگی خارج کند. شاید بیشتر داشتن به معنی وقت کمتری با خانواده بودن، آزادی کمتر داشتن و اسیر تمنای بیشتر و بیشتر داشتن باشد.

تصور کنید فردا صبح از خواب بیدار می شوید، یک فنجان چای می خورید و اتفاقی روزنامه را باز می کنید و آگهی فوت خود را می بینید. به طور دقیق همان اتفاقی که در ۱۸۸۸ برای آلفرد نوبل شیمیدان سوئدی رخ داد.

زندگی نامه نوبل

برادر آلفرد، لادویگ نوبل از دنیا رفته بود؛ اما روزنامه فرانسوی به اشتباه برای آلفرد آگهی فوت چاپ کرده بود.

آلفرد صاحب کارخانه جنگ افزار و مخترع دینامیت بود. به دلیل دستاوردهایش در آگهی درگذشت؛ از او به عنوان «تاجر مرگ» و عامل ویرانی عظیم و مرگ صدها هزار انسان نام برده بودند.

وقتی آلفرد آگهی فوت خود را خواند؛ ترسید مبادا روزی چنین اثر و خاطره ای از خود به جای بگذارد. از آن پس قسم خورد که تغییر کند و آن همه ثروت و اقبال را رها و جایزه نوبل معروف را بنیان گذاری کرد. تا امروز، جوایز نوبل بهترین جوایز در زمینه های ادبیات، پزشکی، علوم،‌ اقتصاد، شیمی و صلح هستند.

وقتی آلفرد به یادگار و میراثی که می خواست از خود بر جای بگذارد، فکر کرد، کارهای کنونی و آینده اش را به طور کلی تغییر داد.

در نتیجه آگهی فوت خود را بازنویسی کرد، شما هم می توانید همین کار را انجام دهید. در حقیقت به این شیوه مطمئن می شوید که آرزوی خود را از دست نداده اید. به طور دقیق متن آگهی فوت خود را تعیین کنید. سپس از همین امروز زندگی خود را با آن همسو کنید.

فقط زمانی بیشتر داشتن بهتر است که لبخندی بزرگ تر، شادتر بر چهره شما می نشاند و سفر شما را از شادی سرشار می کند. از همین امروز طوری زندگی کنید که می خواهید در پایان از شما یاد کنند.

آرزو و هدف خود را فراموش نکنید

گاهی درست انتخاب کردن واقعاً سخت است. شاید باید بهای بسیار سنگینی بپردازید. انتخاب درست؛ یعنی چشم پوشی از رویا و پایان آن سفر خاص.

وقتی با انتخاب های سخت رو به رو می شوید وقتی رویاها و آرزوهایتان از شما می خواهند کاری را انجام دهید و وجدان شما می گوید کار دیگری را انجام دهید، فقط کار درست را انجام بدهید. و این هم یکی از اهداف انسان های بزرگ است به ندای قلب خود اعتماد کنید.

آقای جف بزوس در یک شرکتی کار می کرد که خیلی درآمد عالی داشت ایده ای داشت که خواست بیاد بیرون با رئیس شرکتش مشورت کرد اما رئیس که نمی خواست کارمند خوبش رو از دست بده گفت اگر این کارو بکنی موقعیت از بین میره.

از خودتون بپرسید؛ آیا وقتی هشتاد ساله شوم افسوس نمی خورم چرا این کار را امتحان نکردم؟

تنها چیزی که باعث تأسف و پشیمانی کارآفرین های موفق می شود تلاش نکردن و امتحان نکردن است.

جف بزوس توصیه و خواهش رئیس را نادیده گرفت و امنیت شغلی اش را در وال استریت رها و فروش آنلاین کتاب را شروع کرد، کوششی که اکنون آن را با نام سایت آمازون می‌شناسیم.

اگر بزوس به حرف رئیسش گوش می داد، الان دنیا چه شکلی بود، اگر جرأت نادیده گرفتن حرف منفی باف ها و باور کردن خودش را نداشت و قدم به دنیای کارآفرینی نگذاشته بود، چطور؟

اگر شما به اطرافیان خود گوش می‌دادید، اگر می‌ترسیدید و به افراد منفی باف گوش می‌کردید و خود را باور نداشتید و وارد میانبر موفقیت نمی شدید، چه اتفاقی می افتاد؟

افسوس نخورید

از مردی که در اواخر هشتاد سالگی اش بود، پرسیدند: «اگر می وانست دوباره زندگی را از نو شروع کند و به جای کسی زندگی کند، دوست داشت چه کسی باشد؟»

او جواب داد: «دلم می خواست کسی باشم که می توانستم. هرگز آن طور که می خواستم زندگی نکردم.«کسی باشید که دلتان می خواست باشید.»

منتظر نشوید به هشتاد سالگی برسید و افسوس بخورید. همین حالا کسی باشید که دلتان می‌خواهد و به دلخواه خود زندگی کنید.

یادتان باشد بسیاری از افراد کارآفرین به دلیل ایده بد، کم بودن مهارت و بد بودن بازار شکست نمی خورند. دلیل شکست آن ها تسلیم شدن در زمانی است که فاصله زیادی با هدف ندارند. بر تصمیم خود باقی بمانید و ادامه دهید.